Bliski Wschód- region wojen i niepokoju

W najnowszej historii chyba nie ma dnia, kiedy na Bliskim Wschodzie nie trwała żadna wojna. Dlaczego obszar ten jest tak niestabilny? Co wpływa na ciągłe wojny w tym regionie?
Gdzie jest właściwie Bliski Wschód?

Bliski Wschód to nazwa geograficzna krainy, która znajduje się na styku trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Jakie kraje zaliczają się do Bliskiego Wschodu? Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Cypr, Iran, Irak, Izrael, Palestyna, Jemen, Katar, Kuwejt, Jordania, Liban, Omar, Syria, Turcja i ZEA. Nazwa Bliski Wschód to typowa nazwa europocentryczna, stworzona z perspektywy Europejczyków. Jest to region trudny do życia ze względu na obecnie panujący tam klimat i warunki geograficzne. Większość obszaru Bliskiego Wschodu pokrywają pustynie, zaś tamtejsza ludność stale boryka się z niedoborami wody i wysokimi temperaturami.

REKLAMA:

kreatywnedziecko.eu

Zabawki oraz materiały plastyczne, kreatywnedziecko.eu.

Wojny o ropę

Na brak stabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie ma wpływ wiele czynników, które często są bezpośrednią przyczyną wojen. Jedną z takich przyczyn jest ropa naftowa, której 25% światowego wydobycia pochodzi właśnie z krajów Bliskiego Wschodu, jednakże surowiec ten nie występuje równomiernie w całym regionie, lecz jedynie w niektórych krajach. Powoduje to dysproporcje w rozwoju poszczególnych krajów, co często jest bezpośredni zarzewiem konfliktu, jak na przykład wojny Iracko- Irańskiej w latach 1980-1988, która przyniosła olbrzymie straty materialne, lub I wojna w Zatoce Perskiej. Wojna w Zatoce Perskiej między Irakiem a Kuwejtem w latach 1990-1991 wynikała z chęci podbicia gigantycznych roponośnych terenów w Kuwejcie i podratowania zniszczonej irackiej gospodarki w wojnie Iracko-Irańskiej.

Wojny o wolność. Trudna sytuacja gospodarcza, rządy autokratów, korupcja i pogwałcenie praw człowieka to kolejny powód wybuchu konfliktów na Bliskim Wschodzie w ostatnich dwudziestu latach. Seria powstań i rewolucji w latach 2011-2012 nazywana Arabską Wiosną, doprowadziła do obalenia dyktatorów takich jak Zajn al-Abidin Ibn Ali w Tunezji, Mubarak w Egipcie czy Al-Kaddafi w Libii. Niestety, Arabska Wiosna przyczyniła się też w dużej mierze do większej destabilizacji w regionie, gdzie powstania przyczyniły się na przykład w cały czas trwającą wojnę w Syrii, w wielu innych krajach zaś do władzy doszły organizacje fundamentalistyczne, które wspierają ugrupowania terrorystyczne.

Walka z terroryzmem

Kolejnym powodem wybuchu wojen w tym regionie są próby walki z terroryzmem, który rozwija się w cieniu różnych organizacji fundamentalistów islamskich. Taki charakter przyjęła II wojna w Zatoce Perskiej wywołana przez Stany Zjednoczone w latach 2003-2005 oraz wojna z Państwem Islamskim w latach 2013-2017, które powstało na terenie ogarniętej wojną domową Syrii.